باورهایتان را در مورد وزن جدی بگیرید

باورهایتان را در مورد وزن جدی بگیرید

یکی از بهترین نعمت‌هایی که در اختیار داریم نعمت تفکر است. برای داشتن سلامتی باید در زندگی خود از یک الگوی منطقی پیروی کنید. اگر این الگو با تفکر و بر اساس مستندات و شواهد علمی در ذهن ما شکل بگیرد می‌توانیم در جاده سلامتی قدم بر داریم. همه ما در طول زندگی هروقت اعمالی را بدون تفکر و عجولانه انجام دادیم، دیر یا زود پشیمان شدیم. بسیاری از رفتارهای نادرستی که از روی هیجان‌های زود‌گذر از ما سر می‌زند اثرات پنهانی را روی سلامتی‌مان می‌گذارند که شاید بعدها قابل جبران نباشد. انتخاب هوشمندانه داشتن در طول زندگی به این معنی است که قادر باشیم به درستی انتخاب کنیم؛ به‌طور مثال زمانی که قصد خرید نان دارید، بین نان سنگک و لواش انتخاب کدام مورد بهتر است یا وقتی قصد سفارش پیتزا دارید می‌خواهید بین پیتزای مرغ و قارچ و پیتزای پپرونی موجود در منوی غذایی یک مورد را انتخاب کنید و یا وقتی میهمانی رفتید در هنگام شام بدانید بین نوشیدن دوغ و یا لیموناد کدام انتخاب بهتری است!

امروزه ثابت شده است که فرآیند یادگیری انتخاب کردن در زندگی از سنین کودکی شروع می‌شود و خانواده در شکل‌گیری عادات و رفتارهای درست یا نادرست بطور مستقیم نقش دارد. عاداتی مانند نداشتن تعادل در مصرف منابع غذایی حاوی قندهای ساده، نمک و چربی‌های اشباع مانند غذاهاي پرچرب حيواني، تکرر مصرف غذاهاي حاضري فرآوري شده و نوشيدني‌های حاوی قند افزوده، مصرف الکل و دخانیات، نداشتن فعالیت ورزشی و چاقی شکمی، داشتن برنامه غذایی فقیر از انواع غلات کامل و حبوبات و سبزی‌ها و لبنیات کم‌چرب، به‌علاوه داشتن سابقه دیابت یا چربی یا فشار خون کنترل نشده در اعضای خانواده از عوامل مهم ابتلا به چاقی و بیماری‌های قلبی و دیابت و کبد چرب هستند. کودک از مادر و پدر خود الگو می‌گیرد و عادات اولیه خود را شکل می‌دهد و بعدها این عادات با نگاه به رفتارهای برادر و خواهر و یا همسالانی که با آنها در محیط خارج از خانه ارتباط دارد ممکن است تغییر کند. پس در هر سنی که هستید باورهای نادرست خود را پیدا کنید و می‌توانید در این راه از آموزش‌های متخصصین تغذیه بهره ببرید. باورهای نادرست مانند طناب‌های نامرئی هستند که اراده شما را در داشتن وزن مطلوب هدف قرار می‌دهند و اگر نتوانید وزنتان را کنترل کنید و به چاقی مبتلا شوید به‌تدریج خطر ابتلا به بیماری‌های دیابت، پر فشاری خون، چربی خون بالا و کبد چرب و سرطان را به جان می‌خرید. حتما شنیده‌اید که چاقی مادر بیماری‌ها است. خبر خوب این است که تحقیقات نشان داده‌اند حتی در مرحله پره‌دیابت می‌توان با کاهش ۵ تا ۷ درصد وزن خود و نیز افزایش فعالیت بدنی تا ۱۵۰ دقیقه در هفته، از بیماری دیابت پیشگیری کرد. به‌علاوه با رعایت نظم در خوردن وعده‌های غذایی و تنظیم ساعت خواب و اصلاح عادات نادرست غذایی خود تحت نظر متخصصین تغذیه می‌توانید از ابتلا به بیماری‌های مزمن پیشگیری کرده و با سلامتی بیشتری زندگی کنید. پس در هر سنی که باشید انتخاب‌های درست و هوشمندانه شما، اهمیت زیادی در سالم ماندنتان دارد و تلاش در جهت یادگیری و آموزش دیدن در زمینه‌ تشخیص انتخاب درست، یک ضرورت است.

در ادامه پیشنهاداتی برای اصلاح برخی از باورهای غلط رایج در زمینه وضعیت چاقی آورده شده است.

باورهاي غلط در مورد چاقي

باورهاي غلط در مورد چاقي

  1. چاق شدن من ارثي است و ربطي به رژیم غذایی من ندارد.
  2. من با خوردن هر چيزي حتي با نوشيدن آب چاق مي‌شوم.
  3. برای پیشگیری از خستگی در انجام کارهای فکری تنقلات می‌خورم.
  4. من بعد از ورزش کردن دچار ضعف بدنی می‌شوم و تنقلات بیشتری می‌خورم.
  5. با حذف برخی از وعده‌های غذایی به‌ویژه وعده شام می‌توانم به کاهش وزن مطلوبی دست ‌یابم.

درمان چاقی با اصلاح نگرش

درمان چاقی با اصلاح نگرش

  1. رفتارهای نادرست غذایی خصوصا عادات دوران کودکی در چاقی من نقش مهمی داشته اند و تشخیص این عادات اولین قدم است.
  2. برآیند دریافت روزانه غذایی من به‌ویژه ریزه‌خواری داشتن در چاق شدن من تاثیر داشته است باید دریافت‌هایم را یادداشت کنم.
  3. برخلاف نظر عمومی در انجام کارهای ذهنی انرژی زیادی مصرف نمی‌شود اما برای اینکه قند مورد نیاز سلول‌های مغزی تامین شود به جای مصرف خوراکی‌های حاوی قندهای ساده از منابع فیبرهای غذایی مانند نان‌های سبوس‌دار، حبوبات پخته یا جوانه‌زده، میوه و انواع سبزی پخته و خام‌ با رنگ‌های متنوع در وعده‌های متعدد استفاده می‌کنم.
  4. من روزانه به‌طور منظم نیم ساعت بعد از میان وعده‌ها فعالیت ورزشی یا پیاده‌روی انجام می‌دهم و با معده خالی از ورزش پرهیز می‌کنم.
  5. با مصرف منظم و به‌موقع حداقل ۶ وعده غذایی کم حجم به وزن هدفم می‌رسم چون می‌دانم که مصرف تعداد بیشتری از وعده‌های غذایی کم حجم موجب افزایش مصرف انرژی روزانه برای هضم و جذب مواد غذایی می‌شود و نیز به تنظیم قند خون روزانه و ایجاد تعادل در هورمون‌های تنظیم‌کننده متابولیسم کمک می‌کند و در نتیجه کاهش وزن مناسب و پایدار حاصل می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× گفتگوی واتساپی